Durmitor: Bobotov Kuk

Hikes · Montenegro
Open in App
Share
Bookmark
My Map
Plan a route here Copy route
Distance
15.8 km
Duration
7:04h
Ascent
1075 m
Descent
1418 m
Sedlo - Vyhliadka - Uvita Greda - Bobotov Kuk - Ledena Pecina - Crno Jezero - Camp Razvršje

Bobotov Kuk je najvyšší vrch národného parku Durmitor a s výškou 2523 m.n.n je druhý najvyšší vrch Čiernej Hory. Pri výstupe naň musíte v sebe nazbierať dosť fyzickej sily ale aj odvahy lebo posledné pasáže pod vrcholom sú trochu výživnejšie a vzdušnejšie. Odmenou vám ale bude nádherný výhľad na celý Durmitor.

Túru začneme zo Sedla. Vedie tu typická juhoslovanská značka - biela bodka v červenom kruhu(Knafelčeva markacija). Chodník stúpa sprvu lúčinou a neskôr žľabom so sutinou do sedla pod Uvita greda. Pokračujeme do doliny Valoviti. Na rázcestí Suvi tavani pokračujeme vľavo podľa nápisu Bobotov kuk. Po klesnutí cez lokalitu Surutka (prameň) nasleduje krátke prehupnutie sa cez sedielko (2140 m), za ktorým klesáme k malému plesu Zeleni vir, kde je opäť možnosť nabrať vodu z blízkeho prameňa (izvor). Od rázcestia nad plieskom nasleduje strmý výstup serpentínami okolo pamätnej tabule (Danilova ploča) do sedla pod Bobotov kuk. Cestou poobdivujeme úchvatný prírodný útvar Šareni pasovi (Farebné pásy) – skalné pásy (zvrásnené geologické vrstvy). Hlavne západná stena je nazabudnuteľný zážitok. 

Od juhu Bobotov kuk pôsobí ako nedobytná bašta, avšak zdanie klame. Turistická značka vedie najprv popod skalné steny traverzom na západ, aby vystúpila do steny a miestami veľmi vzdušnými pasážami nakoniec vystupuje na hrebeňovú hranu. Napokon sa objaví vrcholová plošina s návštevnou knihou a zodratou pečiatkou. Možno vás napadlo, čo znamená výraz „kuk“. S kukaním výhľadu to nemá nič spoločné. Kuk (kuka) sa v čiernohorčine používa pre skalnaté veže, strmé kopce, hrotité končiare a ďalší význam je bedrový kĺb.

Z Bobotovho Kuku sa treba vrátiť späť do sedla a následne dolu do údolia Valoviti do. Alebo skúsiť prejsť zrušenú hrebeňovú značku na Bezimeni vrh (Bezmenný vrch) - druhý najvyšší vrch Durmitoru. Viditeľný chodník sa neskôr stráca na skalnatom hrebeni. Miestami je trasa veľmi exponovaná a treba hľadať schodnú cestu. Treba zliezať aj menšie stienky, no najhoršia je drobná sutina. Na vrchu sa napojíme na súčasné turistické značenie.

Značka z Bezimeniho vrhu vedie prudko nadol strmým suťoviskom a čiastočne aj snehovým poľom. Na rázcestí značiek v Biljegov do je odbočka k Ľadovej jaskyni (Ledena pećina). Napriek tomu, že sa jaskyňa nachádza v nadmorskej výške 2217 m, teplota vzduchu v lete bežne vystupuje nad 30° C, no dolu v brale sa celoročne nachádza ľadová výzdoba. Ledena pećina je jednou zo štyroch prístupných jaskýň Durmitoru (Jelovačka pećina, Urljača a Okno). Prehliadka jej ľadovej výzdoby je veľkým lákadlom, ale prudký zostup po starom firne nie je úplne bezpečný bez patričného zimného vybavenia. 

Od ľadovej jaskyne vedie cesta okolo salaša a prameňa Mutni izvor (slabý, pri veľkých horúčavách je problém s vodou). Od salaša pokračuje cesta údolím a lesom až k Čiernemu jazeru kde sa dá kúpiť občerstvenie v Restoran Jezero. Do kempu je to od jazera cca 15 minút.

more
Highest point
Bobotov Kuk, 2423 m
Lowest point
1431 m
Arrival by train, car, foot or bike

Book recommendations for this region:

show more

Equipment

outdooractive.com User
Responsible for this content
Tibor Hanko

Travel Guide: Hiking trails in Montenegro


Questions & Answers

Ask the first question

Got questions regarding this content? Ask them here.


Reviews

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


  • 2D 3D
  • My Map
  • Contents
  • Show images Hide images